W dniach 5-11 maja 2018 roku delegacja nauczycieli i uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Keglik” po raz kolejny udała się na zagraniczne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Science Academy”. Celem projektu jest pokazanie, jak ważne i ciekawe są dla nas nauki ścisłe i przyrodnicze, tj. matematyka, fizyka, chemia, biologia. Taki też cel przyświecał naszej wizycie na Łotwie. W projekcie, oprócz Polski, bierze też udział Turcja.

Łotewscy gospodarze naprawdę dobrze wywiązali się z powierzonego im zadania, ponieważ przygotowali dla uczestników atrakcje związane zarówno z nauką szkolną (którą każdy z nas obowiązkowo musi przejść), jak i ich lokalnymi tradycjami i zasobami. W szkole zatem wykonywaliśmy zadania oparte o nowoczesne i ciekawe metody (np. szybka metoda mnożenia dużych liczb bez stosowania tzw. „słupków”) oraz doświadczenia fizyczne i chemiczne, które każdy może bezpiecznie przeprowadzić w domu.

W czasie wycieczek natomiast uczyliśmy się o tym, jak tradycyjna ludowa ceramika łotewska jest barwiona w procesie wypalania, a nawet odwiedziliśmy leśną wioskę, której mieszkańcy byli wegetarianami i stosowali wyłącznie „nauki” naturalne, oparte o ziołolecznictwo – krzyczeliśmy w lesie, by mieć zdrowe płuca, jedliśmy zioła zerwane prosto z pola, robiliśmy masaż szyszkami.

Był to bardzo ciekawy i pouczający wyjazd, dzięki któremu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogli doświadczyć niezwykłej łotewskiej kultury, oglądanej szkiełkiem i okiem. Aż połowa terenu Łotwy jest porośnięta przez lasy, więc bliski kontakt z naturą jest nieodłącznym elementem życia każdego Łotysza… nauki ścisłe natomiast wzięły się z obserwacji przyrody.

Już niedługo, bo w czerwcu, będziemy gościć naszych przyjaciół z Łotwy i Turcji w Polsce, by świętować zakończenie projektu „Science Academy”. To jednak nie koniec przygód „Keglika” i na pewno nie nasza ostatnia wizyta na Łotwie, z którą prowadzimy stałą współpracę!