Erasmus+ KA2 Maths is fun!

Maths is fun! jest to projekt realizowany w ramach programu Erasmus +. Celem projektu Maths is fun jest prowadzenie działań, dzięki którym uczniowie mogą odkryć, że matematyka to nie tylko liczenie, ale także może być to świetna zabawa. Projekt ma trwać dwa lata.

Turcja 30.11 – 03.12.2015
W dniach 30.11-3.12.2015 delegacja ,,Keglika” przebywała na konferencji roboczej inaugurującej międzynarodowy projekt matematyczny ,,Maths is fun” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w mieście Kirklareli (północno-zachodnia Turcja). Projekt potrwa dwa lata kalendarzowe (2.11.2015-2.11.2017) a biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele z trzech szkół: tureckiej, rumuńskiej i naszej. W czasie spotkanie omówiono zakres działań i mobilności na cały okres trwania projektu, którego wartość wynosi 41 tys. euro, a które wydamy na rozwój umiejętności matematycznych ,,Keglików” i wymiany dobrych praktyk pedagogicznych ich nauczycieli.
Szczegóły dotyczące projektu będą przekazywane Rodzicom i Uczniom na bieżąco. Spotkanie w Turcji odbyło się w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze, na którą niewątpliwie miała wpływ gościnność Gospodarzy. Po pracy był czas na zwiedzanie miasta, regionu i metropolii Istambuł. ,,Keglika” reprezentowały dyrektor Emilia Ostrowska oraz anglistka Milena Bianek.

Rumunia 20 – 26.01.2016
Pomiędzy 20 a 26 stycznia czwórka nauczycieli z Niepublicznego Gimnazjum „Keglik” odwiedziła szkołę w Rumunii. W gimnazjum „Ion Creangă” w miejscowości Braiła w ramach projektu „Maths is fun” spotkało się piętnastu nauczycieli z trzech krajów: Rumunii, Turcji i Polski. Na arenie międzynarodowej „Keglika” reprezentowali: Milenia Bianek, Dominik Leszczyński, Mariola Litka oraz Grzegorz Pyrzyk. Podczas drugiego spotkania roboczego (pierwsze odbyło się w grudniu w Turcji) nauczyciele biorący udział w projekcie pracowali w zespołach opracowując różne rodzaje działań łączące doświadczenie z trzech systemów szkolnych. Celem projektu „Maths is fun” organizowanego w ramach programu Erasmus+ jest przeprowadzenie działań, dzięki którym uczniowie mogą odkryć, że matematyka jest świetną zabawą.

Polska 25.06 – 1.07.2016
W dniach od 25.06-1.07.2016 Niepubliczne Gimnazjum „Keglik” było gospodarzem międzynarodowego spotkania projektowego w ramach programu Erasmus+ z udziałem 12 nauczycieli z Rumunii oraz Turcji. Koordynatorem projektu „Maths is fun”, którego celem jest rozwijanie uzdolnień matematycznych uczniów, jest szkoła turecka. Było to trzecie spotkanie w projekcie, który będzie realizowany w latach 2015-2017. Po spotkaniach w Turcji oraz Rumunii przyszedł czas na wizytę w Polsce. Podczas spotkania w Polsce praca zespołów projektowych polegała na stworzeniu trzech tekstów spektakli teatralnych dotyczących matematyki. Próby do przedstawień z udziałem uczniów rozpoczną się we wrześniu, a premiera spektaklu jest planowana w lutym 2017. Każdy spektakl zostanie wystawiony w dwóch językach: ojczystym oraz angielskim.

W trakcie pobytu w Polsce nauczyciele mieli okazję wypocząć w Folwarku Konnym w Hermanowie oraz Centrum Hipiki w Jaszkowie. Goście byli pod ogromnym wrażeniem piękna naszego miasta oraz gościnności Polaków. W programie zwiedzania znalazł się Poznań oraz Wrocław. Następne spotkanie projektowe w Niepublicznym Gimnazjum „Keglik” odbędzie się w październiku, tym razem z udziałem uczniów. Łącznie 30 uczestników projektu weźmie udział w grach na orientację, które na terenie naszego miasta zostaną przygotowane przez uczniów Keglika.

Polska 25 – 28.09.2016
W dniach od 25-28.09.2016 odbyło się w naszym gimnazjum Międzynarodowe Spotkanie Projektowe z udziałem dyrektorów i koordynatorów projektu Maths is fun. Podczas spotkania zostały omówione wszystkie szczegóły dotyczące wymian młodzieży, które w lutym i w maju odbędą się w Turcji oraz Rumunii.

Polska 23 – 29.10.2016
W dniach 23-29 października 2016 r. uczniowie Niepublicznego Gimnazjum „Keglik” w Środzie Wielkopolskiej gościli w swoich domach uczestników międzynarodowej wymiany w ramach realizacji projektu Erasmus+ o nazwie „Maths is fun”, którego koordynatorem jest p. Krzysztof Pyrzyk, matematyk i wicedyrektor „Keglika”.
Do Polski przybyło 10 uczniów z Turcji i 10 z Rumunii wraz z nauczycielami. Przez cały tydzień brali oni udział w licznych imprezach i wycieczkach, zorganizowanych przez „Keglika”.
Już w poniedziałek goście spędzili czas aktywnie, spacerując przez kilka godzin po Środzie i poznając najważniejsze miejsca. We wtorek, mimo deszczowej aury, podzieleni na zespoły uczniowie wyruszyli ze swoimi opiekunami poza mury gimnazjum, by wziąć udział w grze miejskiej (outdoor games). Ta popularna ostatnio forma zabawy, połączonej z nauką, wzbudziła wiele emocji. Wieczorem natomiast wszyscy uczestnicy wymiany oraz uczniowie klas pierwszych wzięli udział w integracyjnej dyskotece w Restauracji Wiedeńskiej na Starym Rynku. Zabawie nie było końca, a parkiet ani na chwilę nie pozostał pusty.
Po tej intensywnej imprezie, w środę uczniowie „Keglika” i ich zagraniczni goście zwiedzili Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach oraz interaktywną wystawę w Bramie Poznania, a następnie udali się na Stary Rynek i obowiązkowe zakupy w Starym Browarze. W czwartek czekało ich trochę wytchnienia – tym razem zostali w szkole, rozwiązując zagadki matematyczne. Po obiedzie rozegrano mecze piłki nożnej i siatkówki: drużyna z Polski przeciwko wspólnym siłom drużyny turecko-rumuńskiej.
Tego samego dnia wieczorem wszyscy uczestnicy wymiany zebrali się raz jeszcze w Restauracji Wiedeńskiej, by podsumować całotygodniowy dorobek wymiany. Pani Dyrektor, Emilia Ostrowska, wręczyła wszystkim certyfikaty uczestnictwa w projekcie, puchary dla najlepszych drużyn oraz upominki dla nauczycieli-opiekunów z Turcji i Rumunii.
W piątek natomiast dla gości zaplanowano całodniowy wyjazd do Warszawy. Zagranicznym gościom bardzo podobała się nasza stolica – zwiedzili Stare Miasto oraz nowoczesne Centrum Nauki Kopernik, w którym każdy uczeń miał okazję sprawdzić, skąd biorą się fale morskie, posłuchać dźwięków z wnętrza swojego organizmu czy położyć się na łożu fakira. Był to bardzo aktywny i owocny tydzień dla uczniów „Keglika” i ich gości oraz organizatorów wymiany!
Projekt „Maths is fun” będzie kontynuowany również w roku 2017. Już na początku roku, bo w lutym, nasi uczniowie pojadą z rewizytą do Turcji, a w maju do Rumunii. We wrześniu tegoż roku projekt zakończy się – podsumowanie nastąpi również w Środzie Wielkopolskiej.

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE W TURCJI 19-25.02.2017
W dniach 19-25 lutego 2017 r. dziesięcioro uczniów Niepublicznego Gimnazjum „Keglik” ze Środy wraz z nauczycielkami, paniami Lucyną Zielinską i Magdaleną Leporowską, wzięło udział w kolejnym już spotkaniu projektowym w ramach projektu Erasmus+ „Maths is fun”. W minionym tygodniu uczniowie bardzo aktywnie spędzali czas.
W poniedziałek zwiedzili turecką szkołę partnerską i wzięli w niej udział w grach logicznych, a następnie mieli możliwość przespacerować się ulicami miasta i spróbować tradycyjnych potraw. Dzień zakończył się wizytą w Urzędzie Miasta, gdzie cała delegacja została przyjęta przez burmistrza oraz naczelnika wydziału edukacji. We wtorek wcześnie rano uczestnicy projektu uczestnicy projektu wyruszyli Canakkale, po drodze zwiedzając najważniejsze zabytki, upamiętniające ofiary I wojny światowej w Turcji. Poznali historię narodu tureckiego i zwiedzili interaktywne muzeum (Marine Muzeum).
Trzeciego dnia grupy z trzech państw (Turcja, Polska i Rumunia) przystąpiły do olimpiady matematycznej, połączonej z konkurencjami sportowymi. Zwycięzcy, w tym wielu naszych uczniów, otrzymali medale. W czwartek czekała ich kolejna wycieczka, tym razem do Edirne. Uczestnicy zwiedzili meczet Selimye, a następnie udali na tradycyjny lokalny bazar. Są to dwa ważne i nieodłączne elementy kultury tureckiej, które doskonale prezentują sposób życia lokalnych mieszkańców.
Piątek był kolejnym dniem pracy, połączonej z zabawą. Uczniowie uczyli się tradycyjnych tańców tureckich. Dzień zakończył się tradycyjną turecką kolacją, podczas której spotkali się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Nadszedł czas rozstania, co wywołało u uczniów ogromne emocje. Wielu z nich zaprzyjaźniło się ze swoimi kolegami z wymiany tak bardzo, że chcieli przedłużyć pobyt w Turcji!
Następne spotkanie międzynarodowe w ramach projektu „Maths is fun” odbędzie się w Rumunii w maju 2017 r. Wszyscy czekają na nie z niecierpliwością!

GRUPA UCZNIÓW „KEGLIKA” W RUMUNII
W niedzielę, 21 maja 2017 r., grupa dziewięciorga uczniów z Niepublicznego Gimnazjum Keglik wyruszyła w podróż na kolejne spotkanie w ramach programu Erasmus+ w projekcie Maths is Fun. Udali się do Rumunii, do miasta Braiła, podobnie jak uczniowie z tureckiego miasta Babaeski. Dla uczestników przewidziane są zajęcia projektowe – gry i zabawy logiczne oraz zadania matematyczne, a także liczne atrakcje – zwiedzanie stolicy, miasta Bukareszt, oraz zamku Drakuli. W trakcie pobytu młodzież będzie szkolić zarówno swoje umiejętności matematyczne, jak i językowe, ponieważ w ramach działań projektowych uczestnicy komunikują się w języku angielskim.

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE W RUMUNII 21-27.05.2017
W dniach 21-27 maja 2017 r. grupa dziewięciorga uczniów z Niepublicznego Gimnazjum Keglik spędzała aktywnie czas w mieście Braiła w Rumunii wraz ze swoimi rumuńskimi i tureckimi partnerami w projekcie Erasmus+ „Maths is Fun”. Była to ostatnia już wymiana uczniowska w ramach tego programu – pierwsza odbyła się w październiku ubiegłego roku w Polsce, a druga w lutym w Turcji.
Uczniowie brali udział w matematycznej grze internetowej, która jest głównym produktem projektu, a także zmagali się w grupach w olimpiadzie matematycznej. Zwycięzcom oficjalnie wręczono dyplomy podczas wspólnego spotkania.
Oprócz tego wszyscy uczestnicy zwiedzili stare miasto w Braile i spacerowali nad pięknym, modrym Dunajem… Wyjechali też do stolicy Rumunii, Bukaresztu, w którym odwiedzili Pałac Parlamentu, oraz do miasta Bran, w którym znajduje się zamek hrabiego Drakuli.
Nasi uczniowie mieli też okazję podszkolić swoje umiejętności językowe, ponieważ wszyscy uczestnicy projektu porozumiewali się po angielsku. Mimo intensywnych działań projektowych wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wyjazdu i nie chcieli wracać do domu!

MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE W POLSCE 8-11.10.2017
W dniach od 8-11.10.2017 w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Keglik” odbyło się spotkanie w ramach projektu „Maths is fun”, w którym wzięli udział nauczyciele z Polski, Turcji oraz Rumunii. Było to już ostatnie spotkanie trwającego dwa lata projektu. Projekt dostarczył wielu innowacyjnych narzędzi, których celem było poprawienie skuteczności nauczania matematyki w szkole. Celem projektu była diagnoza problemów uczniów z nauczaniem przedmiotów ścisłych oraz zmniejszenie awersji do tych przedmiotów poprzez zastosowanie atrakcyjnych metod nauczania. Zespół zarządzający projektem po stronie polskiej, pani Dyrektor Emilia Ostrowska oraz wicedyrektor Krzysztof Pyrzyk podkreślają, że współpraca zaowocowała bardzo ciekawymi dla uczniów wymianami. Uczniowie Keglika wzięli udział w dwóch zagranicznych mobilnościach. Łącznie 20 uczniów wzięło udział w tygodniowych warsztatach zagranicznych w Turcji i Rumunii. Projekt zakończy się 30.10.2017. Jednak w jego miejsce dyrekcja pozyskała dofinansowanie z programu Erasmus+ na realizację dwóch kolejnych projektów, które zakończą się dopiero w 2019 roku a wychowankowie będą mieli okazję odwiedzić kolejne państwa.