Od 17 do 23 czerwca w Niepublicznej Szkole Podstawowej „KEGLIK” odbyło się ostatnie międzynarodowe spotkanie w ramach projektu ERASMUS+ „Science Academy”. Do Środy przyjechali uczniowie i nauczyciele z Afyonkarahisar w Turcji i Rezekne na Łotwie.

Grupa turecka liczyła 7 uczniów i 3 nauczycieli. Łotysze przyjechali w składzie dziewięcioosobowym – 7 uczniów i 2 nauczycieli. Zadaniem „Science Academy” jest przybliżenie uczniom wiedzy z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, nauczanych metodą projektu. Goście i gospodarze wzięli więc udział w zajęciach, w których ćwiczyli umiejętności z zakresu fizyki. Wspólnie z nauczycielem z „Keglika” panem Grzegorzem Pyrzykiem przeprowadzili doświadczenia związane z energią wiatrową i słoneczną. Podczas zajęć projektowych z nauczycielem języka angielskiego, a zarazem koordynatorem projektu Bartoszem Rybko, uczyli się również języka angielskiego – ćwicząc słownictwo dotyczące badań naukowych i oglądając anglojęzyczny film na temat energii słonecznej. Podczas spotkania zaprezentowano również działania projektowe wykonane w trzech szkołach partnerskich i dokonano ewaluacji projektu. Program spotkania w Środzie zawierał także elementy zwiedzania i poznawania polskiej kultury. Uczestnicy odwiedzili Poznań, w którym zwiedzili Starówkę, Muzeum Rogalowe i zobaczyli poznańskie koziołki. We Wrocławiu uczestnicy projektu odwiedzili katedrę na Ostrowie Tumskim, Starówkę oraz wzięli udział w rejsie po Odrze. Grupa projektowa zwiedziła też zamek i arboretum w Kórniku oraz uczestniczyła w dyskotece zorganizowanej w stadninie koni w Młodzikowie.

Spotkanie projektowe było udanym połączeniem edukacji, zwiedzania i zabawy. Było również okazją do zwiększania umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego. Niewątpliwie było ono jednak również okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni.