W dniach od 04.03. do 09.03.2018 przedstawiciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej – 10 uczniów i 2 nauczycieli przebywało na greckiej wyspie Chios, na której odbywało się spotkanie projektowe w ramach projektu Erasmus + PIE- Parent involvement in education to get sweet results. W projekcie wraz z nami biorą udział szkoły z Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Portugalii, Rumunii i Turcji.

Uczniowie wraz z nauczycielami w ciągu tygodnia mieli okazję brać udział w zajęciach treningowych z programowania i robotyki. Programowanie to kolejny z języków obcych, który warto opanować, ponieważ rozwija umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, logicznego myślenia. Na zajęciach młodzież poznała środowisko umożliwiające tworzenie prostych gier, quizów, animacji oraz prezentacji multimedialnych.

Poza udziałem w zajęciach reprezentanci Keglika poznali grecką kulturę, tradycję, historię i kuchnię. W pamięci wszystkich uczestników z pewnością pozostanie gościnność i serdeczność wszystkich Greków.

Pierwszego dnia spotkania projektowego wszyscy uczestnicy spotkali się w Kardamyli, w której mieści się nasza szkoła partnerska. Kardmyla położona jest 28 km od miasta Chios – wybudowana w miejscu starożytnego Kardamilis. Zamieszkuje ją obecnie 2000 osób.
Jest to wieś o typowej wyspiarskiej architekturze – domy wybudowane z kamienia (ozdobione kwiatami i krzewami) i wąskie uliczki wyłożone kamienną kostką. Właścicielami domów są głównie amatorzy statków i rybacy, którzy mieszkają tam od wielu pokoleń.

W ciągu kolejnych dni naszego pobytu w Grecji zwiedziliśmy również: Pyrgi – średniowieczną wieś, obecnie jedna z ważniejszych i największych wsi na Chios. Miejscowość ta, ze względu na swoją unikatową architekturą, która przetrwała do czasów obecnych została nazwana „malowniczą wsią”. Ściany kamiennych domów są połączone razem i bogato zdobione w geometryczne kształty i naturalne motywy. Balkony zdobią sznury suszonych pomidorów. We wsi znajduje się także XII wieczny kościół św. Apostoła. Wszystko to składa się na niepowtarzalny charakter tego miejsca. Mestę – ta wioska-zamek zachowała się w całości od czasów bizantyjskich. Jednakowe ściany domów pełniły funkcję muru obronnego. Jest to najlepiej zachowana i najbardziej reprezentatywna średniowieczna wioska na wyspie. Można sobie wyobrazić jak trudne było zaatakowanie wioski z zewnątrz. Ulice są brukowane, wąskie i podłączone do centralnego placu wieży. Ten rodzaj twierdzy został zbudowana w celu ochrony mieszkańców wobec częstych ataków piratów i Turków. Szare domy miały drzwi i okna tylko wewnątrz. Na długo w pamięci wszystkich uczestników pozostanie również Anavatos – jest bizantyjską basztą – wsią założoną w centrum Chiosu. Fakt, że jest ulokowana na dużej granitowej skale i urwisku wywiera bardzo duże wrażenie na zwiedzających. Miejsce to zachowało swoją historię, zwiedzajacy może to odczuć spacerując po kamienistych ścieżkach. Obecnie jest to wioska – duch, ponieważ już w niej nikt nie mieszka.

W maju tego roku wszyscy nasi partnerzy przyjadą do Środy Wielkopolskiej, czekamy już na nich z niecierpliwością i staramy się przygotować jak najciekawszy program treningowy i plan zwiedzania. Uczniowie nie mogą się już doczekać, kiedy ponownie spotkają się ze swoimi nowymi kolegami z wszystkich państw partnerskich.