W dniach 26 lutego – 2 marca 2018 roku delegacja nauczycieli „Keglika” przebywała w miejscowości Rezekne na Łotwie w ramach spotkania projektu Eramus+ „My sign club, my sign application”. Celem projektu jest nauczanie języka migowego i stworzenie aplikacji na telefony komórkowe, dzięki której każdy zainteresowany będzie mógł samodzielnie uczyć się tego języka i komunikować się z osobami niesłyszącymi. Często bowiem ich głos pozostaje niesłyszany w dzisiejszym społeczeństwie. Większość z nas nie wie, jak porozumiewać się z niesłyszącymi i jak ten stan zmienić.

W czasie spotkania projektowego pięcioro przedstawicieli szkoły wraz z partnerami z Łotwy i Turcji ćwiczyło międzynarodowy alfabet migowy oraz podstawowe gesty, służące codziennej komunikacji. W projekcie dostępny jest też specjalny film instruktażowy do nauki języka migowego. Cała nasza grupa miała okazję przekonać się, jak łatwo nauczyć się podstaw języka migowego, i dzięki codziennej praktyce po pięciu dniach witaliśmy się i żegnaliśmy bez słów!

Spotkaliśmy się też z przedstawicielami oraz członkami lokalnego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących, którzy bardzo optymistycznie podeszli do pomysłu propagowania wiedzy o języku migowym. Jest to dla nich bardzo ważne, by pokonywać barierę komunikacyjną z osobami słyszącymi. Język migowy różni się trochę w każdym kraju, ale młode osoby znają międzynarodowy język migowy, który umożliwia im swobodną komunikację z przyjaciółmi na całym świecie. Jego gramatyka jest bardzo prosta, a gesty uniwersalne, więc również osoby słyszące mogą z niego korzystać do porozumiewania się z przedstawicielami innych narodowości i kultur.

Celem spotkań projektowych jest przede wszystkim podsumowanie dotychczasowej pracy, ale też zapoznanie z kulturą kraju goszczącego. Miasto Rezekne i jego okolice kilkaset lat temu należały do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dlatego do dziś mieszka tam wielu Polaków i czuliśmy się prawie jak w domu, gdyż dookoła słyszeliśmy rozmowy w naszym ojczystym języku. W samej Rzeżycy, bo tam brzmi polska nazwa miasta, działa największa polskojęzyczna szkoła na Łotwie. Po pracy projektowej zwiedziliśmy najważniejsze zabytki regionu Latgalii, czyli bazylikę w Aglonie (odpowiednik Częstochowy), muzeum etnograficzne i muzeum chleba w Ludzy.

Obecnie przechodzimy do etapu opracowywania poszczególnych działów tematycznych oraz projektowania aplikacji. Mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do popularyzacji języka migowego!​