Już kolejny rok z rzędu podczas egzaminów gimnazjalnych uczniowie młodszych klas „Keglika” wyjeżdżają na wycieczkę szkolną. Tak było też i w tym roku, tym razem wyruszyliśmy na południe Polski i do stolicy Czech – Pragi.

Pierwszego dnia 18.04.2018 wyruszyliśmy w kierunku Kotliny Kłodzkiej, na początek „zdobyliśmy” Igliczną (845 m n.p.m.). To stożkowata góra w Masywie Śnieżnika, leżąca na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na północ od Międzygórza, niedaleko Czarnej Góry. W drodze na „Igliczną” odwiedziliśmy „Ogród bajek”, gdzie znajdują się podobizny najbardziej znanych i popularnych bajek dla dzieci. Następnie udaliśmy się do Kłodzka, gdzie mieliśmy okazję poznać historię „Twierdzy Kłodzkiej”. Obecnie Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Niedawno powstało tu ciekawe Muzeum Wielki Kleszcz.

Drugi dzień był równie intensywny, ponieważ zwiedzaliśmy Pragę. Miasto, które jest określane jako jedno z najpiękniejszych w Europie nas również zachwyciło. Jako pierwszy zwiedziliśmy Zamek na Hradczanach. Jest on największą tego typu budowlą świata, gdzie rezyduje od 1918 roku prezydent Republiki Czeskiej. W obrębie całego wzgórza znajduje się też podgrodzie, mury obronne, dziedzińce, Katedra Św. Wita. Następnie przeszliśmy przez Most Karola. Most pochodzi z XIV wieku, strzeżony jest przez kilkanaście gotyckich figur świętych (najstarszą jest figura Św. Jana Nepomucena z 1683 roku). Kolejnym punktem naszego zwiedzania był Ratusz oraz Stare Miasto.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum mieści się w pochodzącym z 1605 r. młynie papierniczym – bezcennym w skali światowej zabytku techniki. Budynek jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów przemysłowych w Europie. Wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego w XIX-XX w. oraz dzieje drukarstwa. Ostatnim punktem naszego programu była „ Jaskinia Niedźwiedzia” w Kletnie. Jest to jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach zwanych namuliskami odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzia jaskiniowego. Do zwiedzania udostępniono środkowe piętro jaskini z labiryntem korytarzy, unikalnymi stalaktytami i stalagmitami, kaskadami i draperiami kalcytowymi.

Były to dla nas bardzo intensywne dni, pełne pięknych miejsc i nowych wiadomości.